Każdy z nas rozpoczynając swój biznes, nie powinien zapominać o social media. Przedstawiam  zestawienie najczęściej popełnianych błędów, które początkujące firmy popełniają starając się zaistnieć w social media.

 

1. Skupianie się na ilości a nie na jakości osób śledzących nasze profile.

Jest dobrze mieć setki „followersów” , ale oni nie są zbyt istotni jeśli nie są zainteresowani twoim biznesem. 60 % ludzi po prostu udostępnia posty na Facebooku. Musisz znaleźć ludzi rzeczywiście zainteresowanych twoim biznesem.

 

2. Nie zamieszczanie interesujących treści regularnie.

Aktualizacje statusu powinny służyć aby przekazać coś interesującego. Czasami ludzie się tym zainteresują, Co roku 176 milionów ludzi kupuje produkty online, po prostu musisz zwrócić ich uwagę.

 

3. Brak konwersji śledzących w płacących użytkowników.

Konwersja jest bardzo istotna dla biznesu. Posiadanie setek użytkowników udostępniających twój post jest dobre, ale nie będziesz miał z tego żadnego zysku dopóki nic nie kupą. Tylko 12 % osób które widza reklamę produktu w social media rozważa zakup. Z tego powodu trzeba pilnować aby wpisy przykuwały uwagę najmocniej jak to możliwe.

 

4. Skupianie się na zbyt wielu kanałach w social media.

Jeśli nie zatrudniasz nikogo który będzie odpowiedzialny za social media, nie musisz działać na wszystkich platformach. Facebook posiada  1.49 miliarda aktywnych użytkowników,  dlatego na nim powinieneś się skupić najmocniej.

 

5. Nie posiadanie wyraźnego „charakteru marki”

Jeśli ludzie myślą że twój post jest zbyt nudny i oczywisty, mało prawdopodobne że nakłonisz ich do zakupu. Potrzebujesz upewnić się aby każda aktualizacja statusu była spersonalizowana pod markę którą prezentujesz i była zgodna z twoją koncepcją biznesu. W tym celu można rozważyć wynajęcie social managera, obecnie tylko 22% firm posiada takie stanowisko.

 

6. Spam

Ostatnią rzeczą jaką chcesz zrobić to spamować twoich odbiorców. Jeśli ludzie zaczną myśleć że udostępniasz zbyt wiele wpisów „sprzedażowych” po prostu przestaną śledzić twój profil. Spam to ok 14, 4 miliarda wiadomości wysyłanych na social media każdego dnia.

 

7. Robienie wszystkiego ręcznie

Publikowanie wszystkich twoich postów ręcznie może zabierać wiele czasu. Istnieje wiele programów i stron które umożliwiają zarządzanie całą twoją treścią z jednej strony. Możesz zaplanować kiedy chcesz udostępnić post i w ten sposób kontrolować zaangażowanie odbiorców. Około 18%  procent biznesowych profili działa obecnie w ten sposób.

 

8. Wysyłanie tej samej wiadomości na wszystkie kanały.

Nawet jeśli chcesz promować ten sam produkt poprzez wszystkie twoje platformy społecznościowe, dobrym pomysłem jest trochę pomieszać zawartość. Wynika to z faktu że część twoich odbiorców może śledzić cie na kilku kanałach.

 

 

 9. Nie posiadanie żadnej strategii.

Próbowanie na ślepo różnych strategii na social media nie jest dobrym pomysłem . Potrzebujesz solidnego uważnie przygotowanego planu. 53% biznesów obecnie używa social media aby rozwijać swoją bazę klientów. 90% procent z tych biznesów posiada opracowaną strategię.